Cyklistům dejte prostor!

 13 července, 2018

Přinášíme tipy na správné předjíždění cyklisty. 

Řidiči musí čelit mnoha podnětům rozptylujícím pozornost, bezpečná jízda však vyžaduje udržení pozornosti. Obzvlášť, když se na scéně objeví jeden z nejzranitelnějších účastníků silničního provozu: cyklista. Auto jedoucí povolenou rychlostí může klidně dosáhnout i čtyřikrát větší rychlosti než člověk na kole. Řidič musí být vždy pozorný, aby mohl včas zaregistrovat cyklistu a bezpečně a ohleduplně na něj zareagovat. Při dobrém počasí, tedy obzvlášť nyní v létě, je třeba s přítomností jízdních kol na silnicích počítat.

K bezpečnému předjetí je třeba:

  • Upravit rychlost.

V průběhu předjíždění může být potřeba upravit rychlost a řidič musí mít přehled o vozidlech v ostatních jízdních pruzích a také v protisměru. Předjíždění cyklistů ve vysokých rychlostech zvyšuje pravděpodobnost nehody.

  • Nikdy nepředjíždějte cyklistu na kopci nebo v zatáčkách.

Cyklisté mohou nenadále vybočit, aby se vyhnuli například chodci nebo kanálu. Také v kopcích a zatáčkách raději počkejte, dokud neuvidíte dostatečně daleko před sebe.

  • Dejte cyklistům prostor.

Ačkoliv zákon nestanovuje minimální boční odstup při předjíždění cyklistů, nechávejte jim alespoň 1,5m místa. Cyklisté tak mají dostatek prostoru k manévrování, pokud by se museli něčemu vyhýbat.

  • Buďte trpěliví.

Troubení nebo křik může cyklistu vyděsit, což může vést ke zpomalení nebo pádu z kola a nárazu do vašeho vozu. A předjíždění to nijak neulehčí.

Celkově je předjíždění cyklistů opravdu jednoduché, pokud mu řidiči věnují plnou pozornost. Stačí si vybrat bezpečné místo pro předjetí a sledovat okolní provoz.

Nejnovější zprávy

Před výmoly zpomalte

09 července, 2018