Share the road

 30 května, 2018

Share the road: Ford vyzývá řidiče a cyklisty ke sdílení silnic. Virtuální realita jim pomůže vcítit se do kůže ostatních účastníků provozu

 

  • Kampaň „Share the Road“ nabádá ke vzájemné toleranci řidičů a cyklistů v přeplněných městech a ke změnám chování. To by mělo přispět ke snížení počtu dopravních nehod, znečistění ovzduší i hustoty provozu
  • Výzkumy ukazují, že klíčem ke změně chování účastníku silničního provozu jsou lepší pochopení situace ostatních a empatie; za pouhé dva týdny po účasti v programu virtuální reality „WheelSwap“ upravilo 60 procent účastníků své chování v silničním provozu
  • Ford představuje technologii, jenž dokáže detekovat cyklisty před vozem a v případě hrozícího střetu začít automaticky brzdit

S rostoucí oblibou cyklistiky stoupá také počet konfliktů mezi řidiči a cyklisty. Infrastruktura, oddělující jednotlivé kategorie účastníků provozu, se buduje velmi pomalu, nebo mnohdy zcela chybí. Za této situace spouští Ford novou kampaň, jejímž cílem je snížit počet dopravních nehod, znečistění ovzduší i dopravní zatížení v přeplněných městech.

Kampaň „Share the Road“ usiluje o vzájemné porozumění mezi účastníky provozu a vychází z přesvědčení společnosti Ford, že z podpory bezpečné cyklistiky, zejména na krátkých trasách, budou ve výsledku těžit všichni.

Za tímto účelem přichází Ford s převratným programem virtuální reality „WheelSwap“. Řidiči i cyklisté se jeho prostřednictvím mohou přesvědčit, že bezohledná jízda může ostatní účastníky provozu přinejmenším vylekat, ale také ohrozit na zdraví nebo dokonce životě. První studie naznačují, že po absolvování programu většina účastníků své chování na silnicích upravila.

„Jako člověk, který často jezdí na dvou i na čtyřech kolech, znám z první ruky řadu frustrujících a nebezpečných situací, s nimiž se řidiči i cyklisté na silnicích setkávají,“ řekl Steven Armstrong, prezident a generální ředitel Ford of Europe, Middle East & Africa. „Bezpečná integrace různorodých způsobů dopravy je klíčem k bezpečnější a jednodušší přepravě.“

Na cyklisty, jichž je v Evropě 250 milionů, připadá asi dvanáctina všech obětí dopravních nehod. Vzhledem k tomu, že cyklistika přináší prokazatelné benefity v oblasti zdraví, kvality ovzduší i průjezdnosti komunikací, ji řada měst aktivně podporuje. Kampani Fordu již vyjádřil podporu i Sir David Brailsford, generální manažer úspěšného závodního cyklistického týmu Sky.

Program virtuální reality „WheelSwap“ umožňuje motoristům zažít z pohledu cyklisty, jak nepříjemné je, když řidiči předjíždějí bez dostatečného bočního odstupu, náhle mění směr bez použití blinkru nebo otevřou dveře, aniž by se předtím přesvědčili, zda se zezadu neblíží cyklista. Jiná verze zase ukazuje, jaké to je pro řidiče, když cyklisté vjíždějí do křižovatek na červenou, projíždějí jednosměrkami v protisměru nebo nepředvídatelně kličkují.

Úvodního výzkumu se zúčastnilo více než 1 200 lidí z pěti evropských zemí. Celkem 70 procent účastníků, po vyzkoušení aplikace „WheelSwap“, prokázalo vyšší míru empatie vůči ostatním účastníkům provozu než lidé, kteří program neabsolvovali. A co víc, 91 procent účastníků vyjádřilo záměr změnit své chování na silnicích. A pouhé dva týdny po účasti ve „WheelSwap“ 60 procent participujících své chování za volantem či za řídítky v každodenním provozu skutečně upravilo.

Ford aktuálně pracuje na integraci virtuální reality do bezplatných kurzů Ford Driving Skills for Life, určených pro řidiče od sedmnácti do čtyřiadvaceti let. Od roku 2013 Ford v Evropě investoval do programu Driving Skills for Life již téměř 20 milionů USD (v přepočtu přibližně 440 mil. Kč). Letos v září se tento projekt poprvé představí i v České republice. 

Další informace o kampani „Share the Road“ naleznete zde.

Minulý měsíc odhalil Ford nový Focus vybavený technologií detekující cyklisty v jízdní dráze. Předkolizní asistent s detekcí chodců a cyklistů začne automaticky brzdit, hrozí-li bezprostředně střet a řidič nereaguje na varování. Nový Ford Focus se v České republice objeví už v červenci tohoto roku.

Více informací naleznete zde a zde


Kontaktní osoba

Denisa Nahodilová

Ford Motor Company

dnahodil@ford.com

+420 234 650 123